Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?
  • 25 Ocak 2023
  • admin
  • 0

Gerek ekonomik gerekse daha kolay bulunmaları sebebiyle birçok sürücü, araçlarında yan sanayi yani muadil yedek parça kullanmaktadır. Bu parçalar her ne kadar orijinal olmasa da, orijinal parçaların görevlerini yerine getirirler. Fakat bu noktada birçok kişi tarafından merak edilen bir husus bulunmaktadır. Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır? Sorusu, birçok kişi tarafından araştırılmaktadır.

Bu parçalar orijinal ve lisanslı üretici tarafından üretilmezler. Farklı firmalar tarafından aynı amaca hizmet edecek şekilde üretilirler. Doğal olarak yan sanayi parça olarak adlandırılırlar.

Değişen Parça Değer Kaybı Ne Kadar?

Değişen parça değer kaybı ne kadar sorusu kazaya karışan herkes tarafından merak edilen bir konudur. Araçlarda kazaların ardından ciddi anlamda hasarlar meydana gelebilir. Bu durum karşısında bireyler araçlarında oluşan hasarların karşılanmasını talep edebilir.

Araçların değişen parçalarının kaybı ne kadar oluştuğuna bağlıdır. Normal şartlarda araç kazaya karışmadan önceki halinin satış fiyatı ile kaza ardından fiyatlar arasında farklar meydana gelir. Bu farklar ne kadarsa değişen parçaların da değer kaybı o kadar olur.

Araçlarda hangi parça değişmişse o parçanın sıfır ve orijinal fiyatına göre değer kaybı meydana gelir. Araçların satışı sırasında her ne kadar orijinal ve sıfır parçalar ile değişimi sağlanmış olsa bile o anki fiyatı kadar farklar meydana gelir. Bu yüzden de bireyler kazada suçsuz oldukları zaman değer kaybı taleplerinde bulunabilir.

Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?
Yan Sanayi (Muadil) Yedek Parça Nedir? Eşdeğer Yedek Parça Değer Kaybı Ne Kadardır?

Yan Sanayi ve Eş Değer Parça Değer Kaybı Ne Kadar?

Yan sanayi ve eşdeğer parça değer kaybı ne kadar sorusu kazalar ardından kaza zede olarak geçen kişiler tarafından bir hayli merak edilen konular arasında yer alır. Genel olarak bu ücretlerin hesaplanması için net bir formül yoktur.

Araçların yaşlarından modeline, markasından değişen parçalarına kadar birçok duruma göre değişiklik gösterebilir. Fakat kazaların ardından kaza zede olan kişilerin en az hasarla kurtulmaları için meydana gelen hasarlar için parçaların orijinal ve sıfır ürünler ile değiştirilmesi gerekir.

Bazı anlarda sigorta şirketleri ya da tamir işlemlerini yapan kişiler çıkma ürünler ya da yan sanayiler tercih edebilir. Böyle anlar araçlarda değer kayıplarının en az iki katına kadar çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden de değer kaybı hesaplamaları sırasında araçlarda yapılacak tamir ve parça değişimlerine çok dikkat etmek gerekir.

Araç Değer Kaybı Ödemeleri Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı ödemeleri nasıl alınır sorusu da birçok kişi tarafından büyük bir merak ile araştırılan detaylar arasında yer alır. Bireylerin ödemeleri almak için ilk olarak belirli süreçleri yerine getirmeleri gerekir.

Bir yandan da kazaların oluşmasının ardından en fazla iki yıllık süreçlerde başvuru yapmaları gerekir. Eğer bu zaman üzerine çıkılırsa bireylerin araçlarında her ne kadar ciddi anlamda hasarlar meydana gelse ya da tamamen haklı olsalar bile yine de değer kaybı ödemeleri alamazlar. Bu yüzden de kendileri için belirlenmiş olan süreçlerde ödemeleri almak için gerekli başvurular yapılmalıdır.

Ardından zaten birçok noktadan ödemeleri almak için bireylere haklar verilir. Araç değer kaybı alabilmek için bir yandan da belirli şartların yerine getirilmesi gerekir. Gerekli olan bu şartlar genel olarak incelenecek olduğu zaman istenen şartlar;

  1. Araçlarda oluşan kazaların ardından tamir edilemeyecek noktada olmak ya da pert kayıtlarının yer alması
  2. Kaza sırasında en ufak bir hasar alması ardından da tamir aşamalarının meydana gelmiş olması
  3. Kaza zincirleme ya da tek taraflı olmasından ziyade iki tane araç arasında meydana gelmesi
  4. Değer kayıpları meydana gelmeden önce farklı bir kazanın meydana gelmemiş olması
  5. Araçlarda en fazla 10 yıldır trafikte yer alıyor olması
  6. Kazaların sonucunda kusurlu olmamak
  7. Araçların trafikte yer aldıkları sürede en fazla 163 bin kilometre sınırında yer almak

Gerekli olan şartların yerine gelmesi ardından bireyler araç değer kaybı almak için başvuruların eksiksiz bir şekilde yerine gelmesi de gerekir. Yukarıda olan şartların tam bir şekilde sağlanması gerekir. Eğer şartlardan bir tanesi bile yerine gelmezse bireyler her ne kadar ciddi anlamda kayıplar yaşasalar bile yine de ödemeleri alamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir