Araç Değer Kaybı Nedir Nasıl Alınır
Araç Değer Kaybı Nedir? Nasıl Alınır?

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR? DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

Araç değer kaybı nedir, değer kaybı nasıl alınır genel olarak bakıldığı zaman değer kaybı, herhangi bir kazaya karışarak onarım gören araçların ikinci el piyasa fiyatına göre değer kaybetmesidir. Herhangi bir kazaya karışarak hasar görmüş olan araç en iyi şekilde tamir edilse de değeri düşmüş olur.

Araç değer kaybında dikkat edilmesi gereken nokta hasarlı olan bölgenin hiç değişmemiş veya onarım görmemiş olmasıdır. Örnek vermek gerekirse gerçekleşen bir kaza sonucunda herhangi bir işlem görmüş parçanın başka bir kazada hasar alması değer kaybı sayılmaz, hasarlı olan parçanın değiştirilmesi değer kaybı sayılır.

ARAÇ DEĞER KAYBI NEDİR?

Günümüzde kaza yapan birçok sürücünün karşısına çıkan araç değer kaybı başvurusu, meydana gelen bir kaza sonrasında onarılan aracın TRAMER kayıtlarında geçen hasar nedeniyle ikinci el piyasa değerindeki düşüşü olarak tanımlanabilir. Her ne kadar araçların onarılmasında kusursuz bir işçilik ve büyük bir özen olsa da araç üzerinde mevcut olan kazanın bıraktığı maddi değer kaybına engel olunamayacaktır.

Dolayısıyla hatasız, kazası ve kusuru olmayan emsal modellerine göre piyasa fiyatındaki düşme yadırganan bir husus da olmamaktadır. Bu durum bir nevi aracın orijinalliğinin yitirilmesi diye de açıklanabilir. Bu noktada araç değer kaybı başvurusu yapılır.

ARAÇ DEĞER KAYBI ŞARTLARI NEDİR?

Araç değer kaybı başvurusunun gerçekleşebilmesi için bazı şartların sağlanması gerekiyor. Bu şartlara genel olarak bakıldığı zaman araç değer kaybı şartları nedir,

  • Trafikte bulunan her sürücünün sigortası olduğu varsayılır ve eğer kaza yapan kişinin sigortası yoksa ödemeyi kendisi yapmakla yükümlüdür.
  • Araç değer kaybı başvuruları için iki senelik bir zaman aşımı uygulanır ve bu süre zarfında başvurunuzu yapmazsanız hakkını kaybetmiş olursunuz.
  • Araçların değer kaybını alabilmek için kaza sırasında haklı taraf olmanız gerekir ve kazaya sebebiyet veren taraf aracın değer kaybını talep edemez.

ARAÇ DEĞER KAYBI NASIL ALINIR?

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır konusunda hak talep etmek istediğiniz araç sahibinin zorunlu trafik sigortası yoksa yönetmenliğe uymadığı için aracınızdaki değer kaybını karşılamasını talep edebilirsiniz. Sigorta şirketine dava açmak için araç değer kaybı başvurusunu sağlıyorsanız diğer ekspertiz raporunuzla beraber Sigorta Tahkim Komisyonuna başvuruda bulunabilirsiniz.

Araç değer kaybı başvurusu için sizlerin işini kolaylaştıracak olan degerkaybim.org sayesinde aracın değeri kaybedilmeden hesaplanır ve avukatlar tarafından süreciniz etkili şekilde yönetilir. Bununla beraber tüm işlemler şeffaf bir şekilde gerçekleşir ve ödemeler sadece kazazedenin hesabına yatırılır. Kısaca aracınızda oluşan değer kaybını masrafsız bir şekilde geri alabilirsiniz.

ARAÇ DEĞER KAYBI HESAPLAMA

Araç değer kaybı hesaplama konusuna etki eden birçok değişken bulunur ve bu hesaplamada bazı değişkenler araç ile alakalıyken bazıları da araç kullanım biçimi ile alakalıdır. Değer kaybı hesaplanırken bazı durumlara dikkat edilmesi gerekir bunlar, aracın üretim senesi, aracın hasar geçmişi ve niteliği, aracın kilometresi, aracın marka ve modeli, trafiğe çıkış tarihi ile beraber aracın Pazar değeri, değer kaybı hesaplama da etkilidir.

Araç değer kaybında kazaya neden olan sürücünün karşılaması gerektiğinden dolayı kusurlu tarafın sigorta şirketi devreye girerek ödeme yapılır ve böyle bir durumda kara araçları branşında ruhsat sahibi olan sigorta eksperlerinden alınan araç, değer kaybı ekspertiz raporu ile sorumlulardan herhangi birine veya tümüne birden dava açılabilir. Araç değer kaybı alanlar yorumları ile kişiler karşılaştıkları bu sorunun çözümü için uzman hukukçu ve hasar uzmanlarından yararlanmak oldukça etkilidir.

 

Değer Kaybı Başvuru Şartları Nelerdir?

Trafik sigortası karşı tarafın hasarının ne kadarını öder 2022 konusuyla beraber bir yandan da araç değer kaybı kaskodan istenir mi sorusu en çok araştırılan konular arasındadır. Bu süreçlerde bireylerin başvuru yapabilmesi için ilk olarak kendilerinden istenen şartları yerine getirmesi gerekir. İstenen şartlar incelenecek olduğu zaman;

1.       Kaza meydana geldiği anlarda kazanın tek değil iki araç ile gerçekleşmelidir.

2.       Kaza meydana geldiği anlarda kazadaki aracın 165.000 kilometreden az kullanılması gerekir.

3.       Kaza meydana geldiği anlarda kazaya karışan aracın daha önce yaşanan bir kaza sebebiyle, parçalar onarılmamış olmalıdır.

4.       Bir kazanın iki araç tarafından meydana gelmiş olması olması, hasarın oluşması ve onarılması gerekir.

5.       Tampon yöntemleri sayesinde giderilebilecek hafif göçük ya da hafif çizik gibi durumlar olmaması şartları aranır.

Değer Kaybı Başvuru Evrakları

Başvuru yapmak için istenen evraklar listesi;

1.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait ruhsat fotokopisi

2.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait araç sürücüsünün, sürücü belgesi fotokopisi

3.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait sürücüye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası / vergi numarası

4.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait ruhsat fotokopisi

5.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait sürücünün banka hesabı bilgileri

6.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait ekspertiz raporu

7.       Sigorta şirketi için gerekli olan müracaat formu

8.       Kazada mağdur olarak değer kaybı talep eden araca ait kaza anındaki fotoğraflar

9.       Anlaşmalı kaza anında tutulan tespit tutanağı

Gerekli olmaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı ödemelerini almak için kazada kusurlu olan aracın sigorta şirketlerine başvuru yapılabileceği gibi araçların sigortası yoksa kişilerden de talep edilebilir. Hala ödemeler alınamıyorsa değer kaybı davası için Asliye Ticaret Mahkemeleri’nde dava açılır.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını kazada kusurlu olan tarafın sigorta şirketi ödemek zorundadır. Fakat araca sigorta yaptırmadan trafiğe çıkarılmışsa bu noktada kazada kusurlu olan taraf ödemeyi yapmak zorunda kalır. Ödemeler alınamazsa değer kaybı davası açılarak ödemeler bu kişilerden tahsis edilebilir.

Trafik Sigortası Araç Değer Kaybını Öder Mi?

Eğer kazada kusurlu olan tarafın trafik sigortası varsa karşı tarafın aracında meydana gelen değer kaybını trafik sigortası ödemek zorundadır. Aksi halde değer kaybı davası açılarak ödemeler mahkeme aracılığıyla alınabilir.

HIZLI BAŞVURU FORMU