Araç Rayiç Bedeli Nedir? Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?
 • 15 Ağustos 2022
 • admin
 • 0

Kaza sonrası değer kaybı yaşadıkları kazaların ardından meydana gelen hasarlarını gidermek isteyen pek çok kişi tarafından araştırılıyor. İnsanların değer kaybı alabilmek adına gerekli olan birtakım adımları yerine getirmeleri gerekiyor. İlk olarak insanların bunun için gerekli başvuru kriterlerini incelemeleri gerekiyor. Eğer gerekli kriterler sağlanıyor ise insanlar gerekli evraklarını da hazırladıkları zaman sorunsuz bir biçimde değer kaybı başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Yapılan kazaların ardından araçların asıl fiyatları ile satış fiyatları arasında bir fark meydana geliyor. Aracın satış fiyatının düşmesi ile arada meydana gelen bu fark ise değer kaybı olarak nitelendiriliyor. İnsanlar yaşadıkları kazaların ardından bu hasarlarını gidermek adına değer kaybı için başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Bu sayede de araçlarını satmak istediklerinde bile herhangi bir şekilde zarar etmiyorlar.

İnsanlar değer kaybı almak istedikleri zaman gerekli olan şartları sağlamaları gerekiyor. Eğer şartlar sağlanıyor ise gerekli olan evraklar eksiksiz bir biçimde hazırlanıyor. Tüm şartlar sağlanıyor ve evraklar da eksiksiz şekilde hazırlanıyor ise genellikle olumlu geri dönüşler alınıyor. Aksi bir durumun meydana gelmesi halinde ise olumsuz geri dönüşler alınması mümkün oluyor.

değer kaybı hesaplama

Kaza Sonrası Değer Kaybı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Kaza sonrası değer kaybı için başvuru şartları yerine getirilir ise insanlar sorunsuz bir biçimde başvurularını gerçekleştirebiliyor. Şartların sağlanması ardından bu kez de evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması gerekiyor. Böylelikle de insanlar yapacakları başvurular arsından olumlu geri dönüşler alabiliyorlar. Kaza sonrasında değer kaybı alabilmek adına gerekli olan başvuru şartları ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Aracın tamir edilemeyecek hale gelmemesi
 2. Kaza anında bir hasar olması ve onarılması
 3. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 4. Aracın 10 yaşından küçük olması
 5. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 6. Önceden yaşanan bir trafik kazası ardından araçta parçaların değiştirilmemesi
 7. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Bu alanda belirtilen şartların sağlanması durumunda insanlar sorunsuz bir biçimde kaza sonrası değer kaybı başvurusu yapabiliyorlar. Böylelikle de meydana gelen hasarlarının giderilmesini sağlıyorlar. Ancak bunun için insanlar şartların yanı sıra gerekli olan evraklarını da eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekiyor.

Kaza Sonrası Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar

Kaza sonrası değer kaybı evrakları da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Eğer insanlar yaptıkları kazaların ardından değer kaybı alabilmek adına gerekli tüm şartları sağlıyor ise bu kez de gerekli evraklarını hazırlayabiliyorlar. Bunun için hazırlanması gereken tüm evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araç ruhsatı
 2. Kazanın gerçekleştiği anda tutulan kaza tutanağı
 3. Araç ekspertiz raporu
 4. Hasar tespit tutanağı
 5. Hasarı tamamen gösteren ve her açıdan çekilen fotoğraflar

İstenilen tüm bu evrakların da hazırlanması halinde insanlar sorunsuz bir biçimde değer kaybı alma imkanını elde ediyorlar. Böylelikle de herhangi bir sorun yaşanmadan meydana gelen hasarlarını giderme şansını da yakalıyorlar. Eğer gerekli evrakların eksiksiz bir biçimde hazırlanmasının yanı sıra değer kaybı başvurusu için tüm kriterler de sağlanıyor ise değer kaybı alınabiliyor. Kaza sonrası değer kaybı alan kişiler değeri düşen araçları karşısında zarar etmekten de kurtulabiliyorlar.

Kaza Sonrası Değer Kaybı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

İnsanların değer kaybı konusunda merak ettikleri detaylardan bir tanesi de kaza sonrası değer kaybı hesaplaması olarak karşımıza çıkıyor. Genel anlamda insanlar değer kaybı hesaplaması yapmak adına tek bir formül arayışı içerisine giriyorlar. Ancak bu hesaplamalar yapılırken belirli kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Çünkü değer kaybı hesaplaması belirli kriterler göz önünde bulundurularak yapılıyor. Bahsi geçen kriterler ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araçların marka ve modelleri
 2. Aracın trafiğe çıktığı tarih
 3. Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 4. Değer kaybı yaşayan aracın üretim tarihi
 5. Aracın değişen parçaları ve boya
 6. Trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu kilometre ve hız

Göz önünde bu kriterlerin de bulundurulması ile birlikte araçlarda kaza sonrası değer kaybı hesaplaması en net biçimde yapılabiliyor. Böylelikle de inşalar herhangi bir yanılgı ya da şüphe olmadan ne kadar zararları olduğunu net bir biçimde tespit etme imkanını elde edebiliyorlar.

Değer Kaybı Avukatları

Değer kaybı axa sigorta firmasından ödemeler alınabilecek olduğu gibi araçları kazada yer alan kişiler  bir yandan da araç değer kaybı              nedir nasıl başvuruları yapabilir gibi detayları merak edebilirler. Eğer bireyler ödemelerini sigorta şirketlerinden ya da kazada haksız olan taraftan alamıyorlarsa da dava açmaları değer.

Değer kaybı davası açarken bireyler sürecin daha rahat ilerlemesi ve en az sorun ile ilerleyerek kısa sürede ödemelerini alabilmeleri için avukatlardan yardım alabilirler. Sadece bu alanda çalışan ve kendilerini geliştirmeye devam eden avukatlardan destek almak sürecin daha rahat ilerlemesine de olanak sunacaktır. Bu kadar farklı faktörlere göre avukatlar ile ilerlemek mahkemelerden alınabilecek sonucun en iyi şekilde olmasına yardımcı olacaktır.

Değer kaybı avukatları bireylerin anlaşmalarına göre ödemeleri alana kadar en baştan en sona kadar her an destek olmaktadır. Gerekli davaların açılmasından sürdürülmesine kadar gereken süreçte yapılması gereken ne tarz işlemler olursa olsun avukatlar devrede yer alacaktır.

Tabi ki bu noktada en iyi avukatları bulmak ve bireylerin daha sağlam hareket etmeleri de sürecin daha rahat ilerlemesine olanak sunacaktır. Bu yüzden sorunsuz bir şekilde hareket etmek isteyenler ödemelerini tam ve eksiksiz bir şekilde alabilmeleri için avukatlardan aldıkları yardımlar ile dava açmalıdır.

Bu sayede yapılabilecek tüm süreç daha rahat bir şekilde meydana gelirken gerekli destekleri d sitemizden en uygun fiyatlar ile alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir