Kasko Değer Kaybı Öder mi?
 • 30 Temmuz 2022
 • admin
 • 0

Kasko değer kaybı öder mi konusunda da pek çok araştırılma yapılıyor. Yaptıkları kazaların ardından meydana gelen değer kaybını almak isteyen kişiler bunun için hangi adımları uygulamaları gerektiği konusunu araştırıyor. Genel anlamda bakıldığı zaman değer kabı kaskodan istenmiyor. Asıl olarak karşı tarafın zorunlu mali sorumluluk poliçesinden teminat miktarı kadar isteniyor. Fakat bu durumda da üst limit aşımı meydana gelirse eğer böyle durumlarda da aşan eğer kaybı talepleri için koskaya gidilmesi mümkün hale geliyor.

Değer kaybı için başvuru yapmak isteyen kişiler bunun için nereye ve nasıl başvuru yapmaları gerektiği konusunu merak ediyorlar. Aynı zamanda değer kaybının hangi durumlarda istenebileceği ve hesaplamalarının nasıl yapılacağı gibi pek çok detay da araştırılıyor. Değer kaybı almak isteyen kişiler kesinlikle haksız fiilin olması durumunda kaza tarihinden itibaren iki yıl içerisinde başvurularını yapmaları gerekiyor. Eğer 2 yıllık süre zarfı geçilir ise insanlar değer kaybı için başvurularını gerçekleştiremiyor.

Kasko Değer Kaybı Öder mi?
Kasko Değer Kaybı Öder mi?

Değer Kaybı Hesaplamaları Nasıl Yapılıyor?

Gerekli şartların sağlanmasının ardından insanlar değer kaybı konusunda değer kaybı hesaplamaları nasıl yapılır sorusunun yanıtını da merak ediyor. Bu hesaplamaların yapılması adına herhangi bir hesaplama formülü bulunmuyor. En net biçimde gerekli hesaplamaların yapılması adına gerekli olan belirli kriterlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu kriterlerin de dikkate alınması halinde insanlar meydana gelen değer kayını en net biçimde hesaplama imkanını elde ediyor. Bunun için dikkate alınması gereken kriterler ise şu şekilde hesaplanıyor;

 1. Trafik kazası anında aracın sahip olduğu kilometre ve hız
 2. Araçların marka ve modelleri
 3. Değer kaybı yaşayan aracın üretildiği tarih
 4. Aracın değişen parçaları ve boya
 5. Aracın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 6. Aracın hasar geçmişi ve niteliği

Belirtilen kriterlerin dikkate alınması ile birlikte hesaplamalar en doğru biçimde yapılıyor. Böylelikle de insanlar yaptıkları hesaplamalar ile birlikte ne kadar değer kaybı alabileceklerini en net biçimde hesaplama imkanını elde ediyor. Alacakları miktar ile birlikte hasarlarının giderilmesini sağlıyorlar.

Değer Kaybı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Değer kaybı şartları nelerdir sorusu da değer kaybı konusunda en çok merak edilen detaylar arasında yer alıyor. İnsanların değer kaybı başvurusu yapabilmeleri adına gerekli olan belirli kriterleri sağlamaları gerekiyor. Aynı zamanda başvuruların da kazanın ardından 2 yıl geçmeden yapılması gerekiyor. Aksi durumda değer kaybı için başvurular yapılamıyor. Değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişilerin şu şartları sağlamaları gerekiyor;

 1. Aracın onarılmayacak hale gelmemesi
 2. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 3. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 4. Aracın 10 yaşından küçük olması
 5. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 6. Önceden yaşanan bir trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değiştirilmemesi
 7. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Bu şartların sağlanması durumunda insanlar değer kaybı için başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Şartların sağlanması ile birlikte insanlar sorunsuz bir biçimde değer kaybı başvurusu yapabiliyorlar. Aynı zamanda bunun için gerekli olan evrakların da eksiksiz bir biçimde hazırlanması gerekiyor. Bu evrakların da eksiksiz şekilde hazırlanması ile birlikte insanlar başvurularını yaparak olumlu geri dönüşler alabiliyorlar.

Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Değer kaybı başvuru evrakları da pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. İnsanlar başvurularını yapmak adına gerekli şartları sağlamaları ardından belgelerini de tamamlayarak başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Bunun için insanların istenilen evrakları da eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekiyor. Bu evraklar ise şu şekilde sıralanıyor;

 1. Araç ekspertiz raporu
 2. Hasar tespit tutanağı
 3. Hasarı tamamen gösteren ve her alandan çekilen kazanın fotoğrafları
 4. Araç ruhsatı
 5. Kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı

Belirtilen evrakların da eksiksiz bir biçime hazırlanması ardından insanlar sorunsuz bir biçime değer kaybı için başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Kaza sonrası değer kaybı almak isteyen kişiler bu evrakları eksiksiz bir biçimde hazırladıkları zaman eğer şartları da sağlıyorlar ise sorunsuz bir biçimde olumlu geri dönüşümler alabiliyorlar. Ancak şartların sağlanmaması ya da evrakların eksik olması durumunda insanlar değer kaybı konusunda olumsuz geri dönüşümler alabiliyorlar. Bunun için şartların ve evrakların iyi araştırılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir