Değer Kaybı Şartları Nelerdir?
 • 31 Temmuz 2022
 • admin
 • 1

Araç değer kaybı şartları neler, kaza yapan ve değer kaybı almak isteyenler tarafından bilinmesi gereken konular arasındadır. Zira başvuru yaparken, kişilerin bazı şartları yerine getirmesi aranır. Söz konusu koşullar maddeler şeklinde aşağıdaki gibidir;

 1. Taraf az kusurlu ya da kusursuz olmalıdır.
 2. Aracın yaşı 10’dan az olmalıdır.
 3. Onarılmayacak şekilde hasar olmamalıdır.

Bunların yanı sıra değer kaybına başvuru yapılamayacak durumlar da vardır. Şartlar gibi bilinmesi gerekir. Maddeler halinde bunlar aşağıda olduğu şekildedir;

 1. Kazanın yaşanması, hasar olması ve onarılması gerekir.
 2. Hafif göçük ve hafif çizik gibi, tampon ile giderilebilecek durumlar olmamalıdır.
 3. Kaza iki otomobil tarafından gerçekleşmelidir.
 4. Otomobilin 165,000 kilometreden az kullanılması gerekir.
 5. Önceki tarihlerde yaşanan kazadan ötürü parçalar onarım görmemelidir.

Ayrıca değer kaybı hangi şartlarda alınır diyenler, kaza ardından bir tutanağın hazırlanmasına da özen göstermelidir.

Değer Kaybı Şartları Nelerdir?
Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Değer Kaybında Zaman Aşımı Olur Mu?

Değer kaybı, bir kaza gerçekleştikten sonra otomobilin güncel ikinci el piyasasında kaybettiği değeri simgeler. Araçların söz konusu piyasada bir fiyatı vardır. Kaza ardından sorunsuz, belli olmayan bir onarım yapılması halinde bile bir düşme yaşanır.

Araç değer kaybı tazminatı nasıl alınır, bu nedenle oldukça önemli bir konudur. Ancak bunu nasıl alabileceğinize geçmeden zaman aşımının olduğunu da bilmeniz gerekir. Bu nedenle hızlı olmamak aşım uygulanmasına neden olur.

Bu açıdan zarara uğrayan kişinin tazminat yükümlüsünü ve zararı öğrendiği tarihle beraber 2 yıl süre vardır. Fiilin meydana geldiği tarihten itibaren başlayarak, her halde 10 yıllık bir aşım söz konusudur. Dolayısıyla kişilerin bunları bilmesi ve uyarınca hareket etmesi gerekir.

Alanında uzman olan avukat ve hukuk büroları ile çalışmak bu süreci daha iyi ve hızlı şekilde yönetmesine yardımcı olur.

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı almak isteyenler, öncelikle tüm koşulları yerine getirdiğinden emin olmalıdır. Eğer bu bakımdan sorun yoksa kusurlu tarafın sigorta şirketine giderek değer kaybı başvurusu yapılır. İlgili firma bu açıdan 15 günde cevap verme, ödeme yapma durumundadır.

Ancak bazı durumlarda kişiler sorun yaşadığını da belirtebilmektedir. Eğer bir sıkıntı çıkarsa bundan sonra Sigorta Tahkim Komisyonuna gidilir. Buraya gitmeden önce ilgili şirkete gidilmiş olmalıdır. Kusurlu kişinin trafik sigortası olmaması durumunda kendisi ödemelidir.

Bu nedenle değer kaybı davası açılması da mümkündür. Bu kapsamda kusurlu kişinin yaşadığı yerdeki asliye hukuk mahkemesine gidilerek, gerekli evraklar ile beraber müracaat edilir. Bunlardan bazıları,

 1. Hasar tespit tutanağı
 2. Kazanın gerçekleştiği an tutulan kaza tutanağı,
 • Otomobil ekspertiz raporu,
 • Hasarı gösteren, her açıdan çekilmiş fotoğraflar,
 • Araç ruhsatı şeklindedir.

Davalar 9 ay ile 1,5 sene arası sürmektedir. Kişiler ikame araç, kazanç kaybı bedeli ve otomobilden yoksun kalma talebi yapabilir.

Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplama nedir? Bu kavram bir trafik kazası sonrası, araçta meydana gelen değer düşüklüğünün Türk lirası karşılığının tespit edilmesidir. Bu bilirkişi tarafından yapılmakta olup her araç için özel gerçekleştirilir. Dolayısıyla standart rakamlar yer almaz. Değerlendirilen faktörlerden bazıları,

 1. Aracın hasar geçmişi ve niteliği,
 2. Otomobilin hangi tarihte trafiğe çıktığı,
 3. Aracın marka ve modeli,
 4. Otomobilin hangi tarihte üretildiği,
 5. Otomobilin değişen parçaları, boya,
 6. Kaza esnasında otomobilin hızı ve kilometresi şeklindedir.

Ancak değer kaybı hesaplama için kullanılan bir takım formüller de vardır. Tüm bunların sonucunda bir fiyat elde edilir.

1 comment on “Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir