Araç Değer Kaybı Alanlar Var Mı? Değer Kaybı Alanların Yorumları
 • 17 Temmuz 2022
 • admin
 • 0

Değer Kaybı Nereden Alınır? – Araç değer kaybı ne kadar alırım, kaza ardından değer kaybı almak isteyenlerin sorduğu sorulardan biridir. Kaza ardından araçlar sorunsuz bir şekilde tamir edilse de ikinci el piyasasında bir takım düşmeler yaşanır. Buna değer kaybı adı verilmekte olup bunun karşı taraftan talep edilmesi için yollar vardır;

 1. Kazada kusurlu olan otomobil sürücüsü
 2. Kazada kusurlu olan otomobilin ruhsat sahibi
 3. Sigorta Şirketi
 4. Kasko

Bunlara başvurarak, değer kaybı almak mümkündür. Ancak bunun öncesinde şartları yerine getiriyor olmanız da büyük bir şarttır.  Değer kaybı nasıl alınır için ayrıca alanında uzman avukatlarla veya hukuk büroları ile çalışmak, en iyi sonuçlara kısa süre ulaşmanıza yardımcı olur.

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Aracınızla kaza yapmışsanız ve değer kaybı nasıl alınır diyorsanız, ilk olarak şartları sağlamanız gerekir. Aksi durumda başvursanız bile olumsuz yanıt alınır. Ayrıca kazadan hemen sonra bir tutanak hazırlanmasına da özen gösterilmelidir.

Bundan sonra daha az kusurlu ya da kusursuz olan taraf, karşı tarafın sigorta firmasına giderek değer kaybına yönelik başvuru yapar. Bundan sonra 15 gün içinde şirketin size geri dönüş yapması, ödeme gerçekleştirmesi gerekir.

Şayet bunda bir sıkıntı yaşanırsa, kişiler ikinci olarak Sigorta Tahkim Komisyonuna gidebilir. Ancak bunun için önce söz konusu firmaya gidilmiş olmalıdır. Eğer karşı tarafın trafik sigortası yoksa ve araç değer kaybı nasıl alınır diyorsanız, karşı taraf bu defa doğrudan ödemelidir. Dolayısıyla kişiler dava da açabilir.

Davalar 9 ay ile 1,5 yıl arasında sonuçlanmakta olup ilgili tarafın yaşadığı yerdeki asliye hukuk mahkemesine açılır. Davada,

 1. İkame araç,
 2. Otomobilden yoksun kalma,
 3. Kazanç kaybı bedeli gibi taleplerde bulunabilir.  

Davada değer kaybı nasıl alınır da bu şekildedir. Ancak mahkemeye başvururken dilekçenin hazırlanması, gerekli evrakların da eksiksiz şekilde tamamlanması gerekir. Dolayısıyla alanında profesyonel olarak hizmet veren avukatlar aracılığıyla en iyi çözümleri almanız mümkündür.

Değer Kaybı Nereden Alınır?
Değer Kaybı Nereden Alınır?

Değer Kaybı Alma Şartları Neler?

Araç değer kaybı almak isteyenler, bunun için ne yapması gerektiğine ek olarak şartlarını da bilmelidir. Araç değer kaybı nasıl alınır kapsamında yer alan bu madde oldukça önemlidir. Böylece şartları yerine getirip getirmediğiniz öğrenerek daha iyi başvuru yapabilirsiniz.

Bu bakımdan ilk olarak değer kaybı isteyecek kişi ya kusursuz ya da daha az kusurlu olmalıdır. Aracın 10 yaşından az olması gerekir. Ayrıca otomobil, onarılmayacak duruma gelmemelidir. Bunlara ek olarak aşağıdaki gibi durumlarda da değer kabı alınamaz;

 1. Geçmiş tarihlerde meydana gelen kaza nedeniyle parça değişimi olmamalıdır.
 2. Otomobilin aldığı yol 163.000 kilometreyi geçmemelidir.
 3. Kazada hasar yaşanmalı ve onarılmalıdır.
 4. Kaza tek taraflı değil iki araçla yaşanmalıdır.

Ayrıca değer kaybı başvurusu için tampon gibi basit şekilde giderilebilecek hafif çizik gibi durumların olmaması gerekir. Otomobil de hurda bedeli işlem görmüş otomobil çekme belgeli bulunmamalıdır.

Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Değer kaybı her araç için özel şekilde hesaplanır. Bu sebeple herkesin alacağı kayıp farklılık arz eder. Değer kaybı hesaplama uzman bilirkişi tarafından gerçekleştirilir. Bunun için aracın modeline ve markasına bakılarak, bunun ikinci el piyasasındaki güncel fiyatı ele alınır.

Bunun dışında farklı konular da göz önünde bulundurulur. Ana hatları ile aşağıda olduğu gibi bunlar sıralanabilir;

 1. Otomobilin değişen parçaları, boya
 2. Kaza esnasında otomobilin hızı ve kilometresi
 3. Aracın marka ve modeli
 4. Otomobilin hangi tarihte üretildiği
 5. Aracın hasar geçmişi ve niteliği
 6. Otomobilin hangi tarihte trafiğe çıktığı

Değer kaybı almak istiyorsanız, sürecin profesyonel şekilde yönetilmesi için hukuk bürolarıyla görüşmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir