Kasko Değer Kaybı Öder mi?
 • 17 Ağustos 2022
 • admin
 • 0

Değer Kaybı Kasko Başvurusu, trafik kazasında kusursuz ya da az kusurlu sürücü tarafından gerçekleştirilebilir. Kasko yasal zorunluluk olarak sunulmamaktadır. Trafik Sigortası ile karşılaştırıldığında daha geniş kapsamlı olup, aracın başına gelebilecek kötü durumlardan etkilenmesini önler. Böylece maddi zararı karşılar.

Bir trafik kazası ya da üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilen zararlar çerçevesinde, hasarlar kasko tarafından karşılanır. Eğer bir trafik kazası yapmışsanız ve değer kaybı almak istiyorsanız, karşı tarafın sigorta şirketine de bu kapsamda gidebilirsiniz.

Değer kaybı başvurusu yapmak isteyenler, ilk olarak hangi evrakları hazırlaması gerektiğini bilmelidir. Zira evraklar eksik olursa başvurudan olumlu sonuç alınmaz. Belgelerden bir kısmı aşağıda olduğu gibidir;

 1. Zarar gören otomobilin ruhsat fotokopisi
 2. Hasara dair fotoğraflar
 3. Değer kaybı talep beyanı
 4. Mağdura ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ya da vergi levhası
 5. Hasar vekaleten talep edilecekse vekaletname örneği, vekilin IBAN bilgisi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası
 6. Tramer Kaza Tespit Tutanağı ya da maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tasdikli örneği
 7. Hasar eksper raporu örneği
 8. Poliçe içinde plaka numarası belirtilmemişse sigortalı otomobilin ruhsat fotokopisi
 9. Hak sahibine ait banka bilgileri

Bunların yanı sıra farklı belgeler de istenebilir. Değer kaybı başvurusu sorunsuz şekilde yapılmak isteniyorsa, bunların eksiksiz şekilde hazırlanması gerekir.

Araç Değer Kaybı Nedir Nasıl Alınır
Değer Kaybı Kasko Başvurusu

Araç Değer Kaybı Nedir?

Her aracın ikinci el piyasasında bir değeri, fiyatı vardır. Ancak otomobil kaza geçirdikten sonra, tamir sorunsuz ve kusursuz yapılsa, iz kalmamış olsa bile fiyatında artık bir düşme meydana gelecektir. Araç değer kaybı nedir bu duruma verilen bir isimdir.  Trafik kazası ardından sürücü, otomobili satmak istediğinde aynı model araçların ikinci ellerine göre daha düşük bir ücret alabilir.

Dolayısıyla trafik kazaları ardından sigorta şirketlerine giderek ya da dava açarak, değer kaybını tazmin etmek mümkündür. Bu noktada alanında uzman olan avukat ve hukuk büroları ile çalışmak önerilir.

Böylece hem süreci daha verimli yönetebilir hem de istediğiniz sonuçlara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Değer Kaybı Başvuru Şartları Neler?

Araç değer kaybı başvurusu yapmak isteyenlerin belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Bunlar sağlanmıyorsa başvurunuz da kabul edilmez. Ana hatları ile bunlar aşağıda olduğu şekilde gösterilebilir;

 1. Araç yaşı 10’dan az olmalıdır.
 2. Otomobil onarılmayacak duruma gelmemelidir.
 3. Kazada ya yüzde 100 kusursuz olmak ya da az kusurlu olmak gerekir.
 4. Araç 165,000 kilometreden az kullanılmış olmalıdır.
 5. Trafik kazasının meydana gelmesi, hasar oluşması ve tamiri gerekir.
 6. Trafik kazası iki araç tarafından yapılmalıdır.
 7. Daha önce bir kaza nedeniyle parçalar tamir edilmemelidir.
 8. Tampon kullanılarak çözülebilecek hafif çizik gibi durumlar bulunmamalıdır.

Değer kaybı başvurusu öncesinde bunların bilinmesi gerekir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınabilir?

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır için şartlar sağlanıyorsa, kusurlu tarafın sigorta firmasına giderek tüm evrakları sağlayıp müracaat etmeniz gerekir. Bu çerçevede tarafınıza 15 günde cevap verilmesi gerekir.

Bu süreçte bir sonuç alınamazsa Sigorta Tahkim Komisyonuna gidilir. Ancak kişiler buraya gelmeden önce sigorta şirketine gitmiş olmalıdır. Bunun yanı sıra dava açma yolu de yer almaktadır. Bu kapsamda davalının yaşadığı yerdeki, yetkili olan asliye hukuk mahkemesine gidilir.

Dilekçe ve gerekli evrakları sağladıktan sonra mahkeme açılabilir. Süreç yaklaşık olarak 9 ay ile 1,5 yıl arasında devam edebilmektedir. Kasko değer kaybı başvurusu yanı sıra bu yola gidilmesi de mümkündür.

Araç Değer Kaybı Başvuru Zaman Aşımı

Değer kaybı hesabı yapılması ardından bireylerin pert arabaya sigorta ne kadar öder gibi birçok konu merak edilir. Bu süreçlerde ödemeler ve hesaplamalar net bir şekilde yer almaz. Bunun için araçların hangi model olmasından ne gibi hasarları olduğuna araçların kaç yaşında olmasından kaza anında kaç km olmasına kadar birçok detay gözlenir.

Bu yüzden de net olan ödemeler için bireyler diledikleri zaman başvurularını yaparak ne kadar ödeme alabileceklerini öğrenebilirler. Fakat başvurular yapılırken her bir bireyin belirli faktörleri gözler önüne alması, ardından da buna göre bir yol izlemeleri gerekir.

Tabi ki bireylerin ödeme alabilmeleri için kendilerinden istenen şartları yerine getirmeleri, ardından da evrakları hazırlamaları gerekir. Bu her bir şart ile evrakların yerine getirilmesi ardından bireylerin kendilerine verilen süre içerisinde başvurularını yapması gerekir.

Eğer kaza meydana gelmesinin ardından en fazla iki yıllık süreç içerisinde bireyler başvurularını yapmazsa istedikleri ödemeleri alamazlar. Bu ödemeleri almak için iki yıllık zaman diliminde başvuru olması gerekir. Bu yüzden de kazanın meydana gelmesinin hemen ardından iki yıllık zaman diliminde gerekli olan yerlere başvuruların yapılması, ardından da buna göre hareket edilmesi gerekir.

Böylece araçlar için belirlenen ödemeler rahat bir şekilde hak kazanılırsa alınabilir. Aksi durumlarda ödemeleri almak imkansız bir hale gelir ve zaman aşımına uğraması gibi durumlar gözlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir