• 20 Ekim 2022
 • admin
 • 0

Değer kaybı için gerekli evraklar eğer şartların sağlanması ardından eksiksiz bir şekilde hazırlanırsa insanlar sorunsuzca değer kaybı alabilirler. İnsanlar değer kaybı başvurusu yapacakları zaman kesinlikle hazırlamaları gereken birtakım belge ve evraklar bulunur. Eğer söz konusu olan evrakları eksiksiz şekilde hazırlarlar ise sorun yaşamadan başvurularını gerçekleştirebilirler. Bunun için de insanların başvuru yapmadan önce gerekli olan tüm evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Böylelikle de en ufak bir sorun yaşamadan başvurularını gerçekleştirme imkanını elde ederler.

Başvurularını sorunsuz bir biçimde yerine getirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak bunun için gereken şartları da bilmeleri gerekir. Çünkü söz konusu olan başvurular, şartların sağlanması ardından gerçekleştirilebilir. Eğer insanlar bu kriterlere uyuyorlar ise en ufak bir sorun dahi yaşamadan değer kaybı için başvurularını gerçekleştirebilirler. Yaralanmalı, ölümlü ya da maddi hasarlı olarak gerçekleşen her türlü kaza için değer kaybı başvuruları gerçekleştirilebilir. Böylelikle de insanlar, araçlarında meydana gelen bu hasarın giderilmesini sağlayabilirler.

Değer kaybı almak isteyen kişilerin başvuru konusunda evraklar kadar bilmeleri gereken önemli bir detay daha bulunur. Söz konusu olan başvuruların kesinlikle kazanın ardından geçen 2 yıllık süre içerisinde yapılması gerekir. Eğer kaza sonrasında 2 yıl içerisinde başvurular gerçekleştirilmez ise süre aşımı meydana gelir. Bu durum karşısında ise insanlar değer kaybı almak için başvuru yapamazlar.

Değer Kaybı Ne Kadar Sürede Alınır?
Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar

Değer Kaybı Şartları Nelerdir?          

Yapılan kazaların ardından değer kaybı almak isteyenlerin değer kaybı şartları konusunda da gereken detayları bilmeleri gerekir. Söz konusu olan başvuruların yapılabilmesi adına insanların öncelikli olarak şartları kontrol etmeleri gerekir. Bu noktada değer kaybı almak adına belirlenen şartlar ise şunlardır;

 1. Yaşanan kazada %100 kusurlu olunmaması
 2. Araçların 10 yaşından küçük olmamaları
 3. Araçların km bakımından 163.000 km’yi geçmemesi
 4. Araçların onarılmayacak hale gelmemesi
 5. Yapılan kazada mutlaka bir hasar olması ve onarılması
 6. Başka bir kaza sonucunda aracın parçalarının değişmemiş olması
 7. Yaşanan kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Eğer söz konusu olan şartlar sağlanıyor ise insanların değer kaybı almak adına başvurularını gerçekleştirmeleri mümkündür. Aksi durumda ise insanların değer kaybı alabilmeleri ve bunun için başvuru gerçekleştirmeleri mümkün değildir. Bu başvuruları gerçekleştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak gerekli şartları sağlıyor olmaları gerekir. Eğer şartlar sağlanır ise bu kez de gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlanması önem taşır. Böylelikle de insanlar gerekli olan tüm detayları hazırlamalarının ardından başvurularını gerçekleştirebilirler. Gerçekleştirecekleri başvuruların ardından da değer kaybı alabilirler.

Değer Kaybı Evrakları Nelerdir?

Değer kaybı başvuru evrakları konusu bu ödemeleri almak adına başvuru yapmak isteyen insanların sıklıkla araştırdıkları konulardan birisidir. Yaşanan kazalar ardından maddi kayıplarını gidermek isteyen kişilerin bu belgeleri kesinlikle eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlamaları gerekir. Böylelikle de başvurularını herhangi bir sorun yaşamadan gerçekleştirme imkanını elde edebilirler. Bu kapsamda başvuru adına hazırlanması gereken evraklar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Meydana gelen kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı
 2. Kaza ardından hasarların görünmesi adına her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 3. Yapılan kazanın hemen ardından tutulan hasar tespit tutanağı
 4. Araç ruhsatı
 5. Araç ekspertiz raporu
Ticari Gün Kaybı Nedir
Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar

Eğer bu belgeler eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlanır ise insanlar değer kaybı almak adına sorunsuz bir biçimde başvurularını gerçekleştirebilirler. Bu noktada önemli bir detayın tekrar hatırlanmasında da fayda bulunur. İnsanların değer kaybı başvurusu yapabilmesi adına kesinlikle kazanın ardından geçen 2 yıl içerisinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir. Aksi durumda ise bu haklardan faydalanmaları mümkün değildir.

Değer kaybı almak isteyen kişiler, tüm bu belgeleri hazırlamalarının ardından şartlara uyarak başvurularını gerçekleştirirler ise sorunsuz şekilde olumlu sonuç alabilirler. Yine çıkan sonuca itiraz etmeleri durumu da mümkün olur. Böylelikle de insanlar, meydana gelen kazanın ardından ortaya çıkan maddi hasarı karşılayabilir ya da en aza indirebilirler. Bunun için de kesinlikle gerekli olan tüm bu şartların eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi son derecede önemlidir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan değer kaybı alma imkanlarından faydalanarak hasarlarını giderme imkanını elde edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir