Değer Kaybı Şartları Nelerdir?
 • 15 Kasım 2022
 • admin
 • 0

Değer kaybı almak sigorta puanımı düşürür mü diyorsanız eğer hiçbir şekilde endişe etmenize gerek bulunmamaktadır. Çünkü değer kaybı ile sigorta puanının ilişkilendirilmesi gibi bir durum mümkün değildir. Değer kaybı konusunda bilinen pek çok yanlış bilgi bulunu. Sigorta puanı konusu da bilinen bu yanlış bilgiler arasında yer almaktadır.

Sigorta puanının düşmesi ile değer kaybını almak arasında bir bağlantı bulunmaz. İnsanlar genel anlamda yaşanan kazaların ardından değer kaybı aldıkları aman sigorta puanlarının düşeceğini düşünmektedir. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Sizler araçlarınız için değer kaybı aldığınız zaman bu durum sigorta puanına etki etmeyecektir.

İçinizde hiçbir kuşku bulunmadan sizler de uygun olduğunuz durumlarda araç değer kaybı alma hakkınızdan faydalanabilirsiniz. Sizlere tanınan bu hak ile birlikte yaşanan kazaların ardından meydana gelen hasarlarınızı sorunsuz bir biçimde giderme imkanını elde edebilirsiniz.

Sigorta puanı ile değer kaybının bir ilişkisi olmaması nedeni ile kaza yapan pek çok kişi değer kaybı alarak maddi hasarlarını giderebilmektedir. Sizler de yaşadığınız kazaların ardından bu kişiler arasında yer alabilir ve değer kaybı almak adına başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Değer Kaybı Rayiç Bedeli Nedir?
Değer Kaybı Almak Sigorta Puanımı Düşürür mü?

Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Değer kaybı nasıl alınır diye merak ediyorsanız kesinlikle bu konu hakkındaki tüm önemli detaylara hakim olmanız gerekecektir. Öncelikli olarak değer kaybını alabilmeniz adına sizlerin bunun için belirlenen şatlara uygun olmanız gerekecektir. Ancak tüm şartlara uygun olmanız durumunda sizler de bu ödemeleri alarak maddi hasarlarınızı giderme imkanını elde edebilirsiniz.

Değer kaybınızı almak istediğiniz zaman şartlara uyum sağlamanız en önemli detaylardan birisidir. Bunun için belirlenen değer kaybı şartları ise genel hatlarıyla şu şekildedir;

 1. Kaza yapmış olan arabanın onarılmayacak hale gelmemesi
 2. Kaza yapmış olan aracın km bakımından 163.000 km’yi geçmemesi
 3. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 4. Başka kazalar sonucunda aracın parçalarının değiştirilmemesi
 5. Yaşanmış olan kazada tamamen kusurlu olunmaması
 6. Kaza yapmış olan arabanın 10 yaşından küçük olması
 7. Meydana gelen kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Şartlarınız bu şartlara uygun oluyorsa sizler de araç değer kaybı almak adına başvurularınızı sorun yaşamadan yapabilirsiniz. Ancak bu ödemeleri almanız adına başvuru esnasında hazırlamanız gereken birtakım belge ve evraklar da bulunur. Eğer bu evraklar doğru ve eksiksiz şekilde iletilerek başvuru gerçekleştirilir ise sizler de değer kaybını alabilirsiniz.

Değer Kaybı İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Değer kaybı için gereken evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmaz ise bu ödemelerin alınması yine mümkün olmaz. Eğer değer kaybı almak istiyorsanız öncelikli olarak şartlara uygun olmalı ve sonrasında ise gereken evraklarınızı eksiksiz bir biçimde hazırlamanız gerekir.

Sizler de değer kaybı almak ve hasarlarınızı gidermek adına değer kaybı başvurusu yapabilirsiniz. Ancak bunun için evrak ve belgelerinizin sorunsuz bir biçimde iletilmiş olması gerekir. Bunun için hazırlamanız gereken belge ve evraklar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Kaza yapan arabanın ruhsatı
 2. Kazanın hemen ardından tutulan hasar tespit tutanağı
 3. Araç için ekspertiz raporu
 4. Oluşan hasarı tamamıyla kanıtlayan3 ve her açıdan çekilen kaza fotoğrafları
 5. Yaşanan kazanın gerçekleştiği ana dair tutulan kaza tutanağı

Eğer bu belgelerinizi eksiksiz bir biçimde yerine getirebilirseniz sizler de araç değer kaybı için başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı sorunsuz ve eksiksiz bir biçimde tamamlamanız durumunda sorun yaşamadan değer kaybı alabilir ve meydana gelen hasarınızı giderebilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Değer kaybı hesaplama konusunda net bir hesaplama formülü falan bulunmaz. Bunun için dikkate alınması gereken çeşitli durumlar bulunur. Eğer sizler de söz konusu olan hesaplamaları yaparak ne kadar değer kaybı alacağınızı öğrenmek isterseniz belirtilen detaylara dikkat etmeniz gerekecektir. Bu detaylar ise şu şekilde sıralanır;

 1. Maddi hasar meydana gelen aracın hangi tarihte üretildiği
 2. Kaza yapmış olan arabanın değişen parçaları ve boya
 3. Meydana gelen trafik kazası esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 4. Kaza yapmış olan arabanın marka ve modelleri
 5. Kaza yapmış olan arabanın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 6. Kaza yapmış olan arabanın hasar geçmişi ve niteliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir