Kazanç Kaybı Nedir Ticari Gün Kaybı Nasıl Alınır
 • 5 Ekim 2022
 • admin
 • 0

Araç değer kaybı şartları meyana gelen kazaların hemen ardından oluşan hasarların giderilmesi için birçok kaza zede tarafından araştırılan bir konu olarak öne çıkmaktadır. İnsanların oluşan değer kayıplarını alabilmeleri için birtakım şartları ve uygulamaları yerine getirmesi gerekir. İlk olarak kişilerin gerekli olan evrakların kriterlerini incelemeleri, ardından da buna uygun hazırlamaları istenir. Eğer kaza sırasında gerekli olan kriterler eksiksiz bir şekilde yerine geliyorsa kişiler gerekli evrakları hazırlayarak sorunsuz olarak başvurularını yapabilirler.

Meydana gelen kazaların hemen ardından araçların asıl fiyatları ile satış fiyatlarının arasında kazanın durumuna göre belirli miktarlarda farklar gözlenir. Araçların satış fiyatları düşer. Bu durum da değer kaybı olarak nitelendirilir. Kişiler yaşanan kazaların ardından oluşan hasarları yok edebilmek için başvurularını yapmaları, araçları satacakları sırada zararla karşılaşmamaları sağlanır.

Kişiler değer kayıplarını alma düşüncelerine girdikleri zaman istenilen şartları da yerine getirmesi gerekir. Eğer şartlar tam olarak yerine getiriliyorsa gerekli olan tüm evrakların eksiksiz olarak hazırlanması da gerekir. Şartlar ve evraklar da tamsa kişiler genel olarak olumlu sonuçlar alırlar. Fakat aksi durumlar meydana gelirse olumlu sonuç almak zor olabilir.

hasar farkı nedir
Araç Değer Kaybı Şartları

Kaza Sonrası Değer Kaybı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Kaza sonrası değer kaybı için başvuru şartları eksiksiz bir şekilde yerine gelirse başvurular da sorunsuz olarak oluşur. Şartların sağlanma durumlarının hemen ardından gerekli olan tüm evrakları en ufak eksik olmadan hazırlamak ve başvuru yapmak gerekir. Bu sayede başvurular daha olumlu olarak sonuçlanır. Değer kayıplarının alınabilmesi için aranan şartlar incelenecek olduğu zaman;

 1. Araçların artık tamir edilemeyecek duruma gelmesi
 2. Kazaların ardından hasarlar oluşarak onarımlarının yapılması
 3. Kazalarda %100 olarak kusurlu taraf olmamak
 4. Araçların en fazla on yaşında olması
 5. Araçların en fazla 163 bin km sınırını görmesi
 6. Daha önceden yaşanan kazalarda araçlarda parça değişimi olmaması
 7. Kazanın iki taraflı olarak yaşanması gerekir.

Eğer yukarıda yer alan şartlar eksiksiz bir şekilde yerine geliyorsa kişiler kaza sonrası değer kaybı başvuruları adımlarını rahatlıkla yapabilirler. Bu sayede oluşan hasaların giderilmesi de sağlanır. Fakat bu noktada kişilerin hem yukarıda yer alan şartları eksiksiz olarak yerine getirmesi hem de ardından evrakları tam olarak hazırlamaları gerekir.

Kaza Sonrası Değer Kaybı İçin Gerekli Evraklar

Kaza sonrası değer kaybı evrakları kişilerin kazaların ardından eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekir. Eğer kişiler yapılan kazaların ardından değer kaybı ödemeleri almak istiyorlarsa tüm şartları en ufak eksik olmadan yerine getirmeleri gerekir. Bunun ardından da hazırlanması gereken evraklar;

 1. Araç ruhsatı
 2. Kazanın meydana geldiği anda tutulan kaza tutanağı
 3. Araç ekspertiz raporu
 4. Hasar tespit tutanağı
 5. Hasarı net olarak gösteren ve her açıdan çekilen net olarak fotoğraflar

Yukarıda yer alan tüm evrakların hesaplanmalarının ardından kişiler en ufak sorun yaşamadan değer kayıpları almak için hak elde edebilirler. Bu sayede sorunlar meydana gelmeden ödemeleri alabilme şanslarını elde ederler. Eğer evrak hazırlama sırasında eksik ya da net olmayan bilgiler yer almasının yanı sıra şartlar tam sağlanamıyorsa bu ödemeleri almak çok zordur. Bu yüzden hem evrakların tam hazırlanması hem de aranan şartların tam olarak yerine getirilmesi gerekir. Kaza ardından değer kayıpları alan kişiler değerleri düşen araçları karşısında da zarar etme sorunlarından rahatlık ile kurtulabilirler.

Kazanç Kaybı Nedir Ticari Gün Kaybı Nasıl Alınır
Araç Değer Kaybı Şartları

Kaza Sonrası Değer Kaybı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 Kazaların hemen ardından ödeme almak isteyen kişilerin araştırdıkları konulardan bir tanesi de kaza sonrası değer kaybı hesaplaması olarak öne çıkmaktadır. Genel olarak kaza yapan kişiler değer kaybı ödemelerinin hesaplamalarını yapmak için kendilerine uygun formül ararlar. Fakat hesaplamaların yapılacağı sırada birçok kriterin gözler önüne alınması gerekir. Çünkü değer kaybı ödemelerinin alınması için belirli kriterlerin gözler önünde olması öncelikli olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken kriterler incelenecek olduğu zaman;

 1. Kaza yapılan araçların markaları ile modelleri
 2. Araçlar ne zaman trafikte yer aldı
 3. Aracın hasar geçmişi var mı nitelikleri neler
 4. Değer kaybı oluşan araçlar ne zaman üretildi
 5. Aralarda değişen parça ve boya var mı
 6. Trafik kazaları sırasında araçların km ve hız durumları dikkate alınarak hesaplamalar meydana gelir.

Değer Kaybı Başvuruları Ne Zaman Yapılır?

Kaskodan değer kaybı nasıl alınır kadar bir yandan da değer kaybı başvuruları ne zaman yapılır gibi birçok detay öne çıkmaktadır. Böyle süreçlerde kişilerin yapması gereken ilk şey kaza meydana gelmesi anından en fazla iki yıl geçmeden başvuruları yapmak olmaktadır.

Aksi halde her ne kadar bireyler ödemeleri alabilecek konumda olsalar bile yine de zaman aşımına uğrayacak konumda olmalarından ötürü ödeme alamazlar. Bu yüzden de bireylerin zaman dilimlerine dikkat etmesi gerekir.

Değer Kaybı Hesaplamaları

Online araç değer kaybı hesaplama için kasko şirketlerinden ya da sigorta şirketlerinden rahat bir şekilde destek alınabilir. Genel olarak quick sigorta araç değer kaybı için belirli adımlar vardır ve her bir bireyin adımları dikkate alarak hesaplama yapması gerekir.

Araçların kaza anında kaç km olmasından araçta boya ya da farklı bir sorun var mı gibi birçok farklı faktör göz önüne alınır. Hesaplamalar meydana gelirken bir yandan da bireylerin yapması gereken şey araç kaza sırasında ne tür hasarlar aldı, orijinal parça değişimimi yoksa yan sanayi ile mi değişim oldu gibi birçok farklı faktör gözlenir. Bu adımlar gözler önüne alınacak olduğu zaman hesaplamalar rahat bir şekilde yapılır.

Hesaplama için net bir formül yer almazken belirli faktörler gözler önüne alınarak da hesaplamaların olması öncelikli bir konumda olması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir