Değer Kaybı Zaman Aşımı Olur Mu?
  • 25 Ekim 2022
  • admin
  • 0

Araç değer kaybı avukat ücreti ve masrafları kazaların ardından kazaya karışan bireylerden hangi öder, ödemeler kim tarafından alınır gibi biri birinden farklı detayları il araştırılan konular arasında yerini alır. Araçların değer kayıpları oluştuğu zaman bu tarz başvuruları yapmak isteyen kişilerin ilk olarak başvuru için aranan şartları eksiksiz olarak yerine getirmeleri şartı da aranır. Eğer değer kaybı ödemelerini almak için aranan şartlar yerine geliyorsa da kişiler diledikleri zaman kazada hem haklı hem de mağdur olma şartlarını yerine getiren kişiler başvurularını yaparak hak kazanabilecekler.

Trafiğe çıkmış olan sürücülerin tamamında kurallar incelenecek olduğu zaman sigortalı olma şartları vardır, eğer yoksa bile varmış gibi kabul edilir. Araçların sigortaları yer alıyorsa sigorta şirketleri aracılığı ile ödemeler yapılırken kazaya neden olan kişilerde sigorta yoksa da bu ödemeleri kişilerin kendilerinin ödeme şartı öne çıkar. Eğer kişiler haklı ve mağdur olmalarına rağmen ödemelerini alamıyorlarsa da kazaların ardından alınan ekspertiz raporu ile beraber sigorta tahkim komisyonları aracılığı ile sigorta şirketlerine karşı dava açabilir ve ödemelerini alabilirler. Bu sayede araçlarda oluşan değer kayıpları da ortadan kaldırılır.

Değer Kaybı Tahkim Başvurusu
Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti ve Masrafları

Araç Değer Kaybı

Araç değer kaybı günümüzün en çok araştırılan konularından bir tanesi olmasından ötürü de kazaların ardından kaza zedelerin araştırdıkları konulardan birisi olarak öne çıkar. Araç değer kaybı başvurusu yapmak isteyen bireylerin meydana gelen kazaların ardından tamiratları yapılan ve kusursuz olarak işçilikler ile sorunları ortadan kaldırılan araçların yine de kayıpları vardır. Bu tarz araçlara tramer kayıtları yapılır. Tramer kayıtlarının olmasından dolayı da araçların ikinci el piyasalarında değer kayıplarının düşme oranları oluşur. Araçların tamirleri her ne kadar orijinal parçalar ile en iyi şekilde yapılsa bile yine de tramer kayıtları araçların değer kaybı yaşamasına neden olur. Bu yüzden de araç değer kaybı başvurusu yapan kişiler ödemeleri alarak oluşan hasarları en aza indirebilirler.

Araçların tramer kayıtlarının ardından kusurları yer almayan kaza ya da hataları oluşan emsal modellerine oranla piyasa değerlerinde düşmeler gözlenir. Her ne kadar orijinal parçalar ile kusursuz işçilik yapılmış olsa bile yine de kişilerin akıllarında neden böyle bir şey oluyor sorusu gözlenir. Böyle anların meydana gelmemesi kişilerin kayıp yaşamaması için de yapılan başvuruların ardından hasarların kapatılması sağlanabilir.

Araç Değer Kaybı Başvuru Yapmak İçin Aranan Şartlar

Araç değer kaybı başvuru şartları tam anlamı ile yerine getiren bireylerin başvurularını yapmaları gerekir. Hasaların kapatılması için ek ödemeler almak için hak kazanabilirler. Şartların genel olarak neler olduğu incelenecek olduğu zaman bu şartlar;

  1. Trafiğe çıkan tüm araçlarda zorunlu olarak sigortaların olması gerekir. Eğer zorunlu olan sigortalar yer almıyorsa bile var kabul edilir. Bu yüzden de kaza karışan kişilerde zorunlu sigorta yoksa bu sefer ödemeleri kusurlu olan tarafın yapmaları gerekir.
  2. Araçlarda oluşan değer kayıplarının alınabilmesi için kaza üzerinden en fazla 2 yıllık süreç geçmesi dolmadan başvuruların yapılması gerekir. Bu sürecin üzerine çıkılması anında zaman aşımı olacak ve başvurular olumlu sonuçlanmayacaktır.
  3. Araçlardaki değer kayıplarını almak isteyen kişilerin kaza sırasında haklı ve mağdur kişilerden meydana gelmesi gerekir. Bu durumlar yer almıyorsa kişiler her ne kadar haklı olsalar bile ödemeleri alamazlar.
Değer Kaybı Zaman Aşımı Olur Mu?
Araç Değer Kaybı Avukat Ücreti ve Masrafları

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınacak?

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır kısmı da birçok kişinin büyük bir merak ile araştırdıkları konular arasında yer alır. Araç değer kaybı başvurusu yaparak bu ödemelerden yararlanmak isteyen kişilerin kazaların oluşmaları ardından ekspertiz raporlarının alması ve alınan raporlar ile başvuru süreçlerini de tamamlamaları gerekir.

Araç değer kaybı başvurusu yaparak ödeme alma düşüncesinde olan kişilerin o an başvurularını yerine getirebilmeleri için degerkaybim.org adresi üzerinden başvurularını yerine getirebilir. Bu sayede meydana gelmesi ihtimal olan süreçler daha hızlı olarak sonuçlanırken bir yandan da kişiler ödemeleri rahatlıkla alabilirler.

Araçlarda meydana gelen değer kayıplarının hesaplanmalarının yapılabilmesi için de gerekli durumlar vardır. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda gerekli başvuruların yapılması ve şartların yerine gelmesi gerekir. Bu sayede kişiler rahatlık ile hak ettikleri ödemeleri de alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir