YARALANMALI KAZADA DEĞER KAYBI OLUR MU?
 • 5 Temmuz 2022
 • admin
 • 0

Araç değer kaybı nedir bir trafik kazası ardından, kusurlu tarafın kusursuz ya da kusurlu tarafa ödediği, kaza sonucu otomobilde oluşan değer kaybının ödenmesidir.

Trafik kazası meydana geldikten sonra yaralanma olup olmadığına bakılmalı, otomobilde maddi hasar bulunuyorsa bir tutanak hazırlanmalıdır. Zira değer kaybı alabilmek için bunun hazırlanması gerekir. Bunun yanı sıra şu gibi şartlar da yine yer alır;

 1. Aracın onarılamayacak hale gelmemesi
 2. Aracın 10 yaşından az olması
 3. Kazada yüzde 100 kusurlu olmama
 4. Kaza tek taraflı olmaması; iki otomobil tarafından yapılması
 5. Otomobilin aldığı yolun, 163.000 kilometreyi geçmemesi

Bundan sonra müracaat işlemleri gerçekleştirilebilir. Değer kaybı ne kadar alırım ise her araca standart olarak sunulmaz. Bilirkişi aracınızın modelinin, güncel ikinci el piyasasında ederini bulduktan sonra gerekli incelemeleri yapar.

YARALANMALI KAZADA DEĞER KAYBI OLUR MU?
YARALANMALI KAZADA DEĞER KAYBI OLUR MU?

Değer Kaybı Nedir?

Her ne kadar araç sahipleri trafikte dikkatli olsa da bazı durumlarda kazalar meydana gelebilir. Bu esnada maddi bir hasar olursa, değer kaybı burada devreye giren bir kavramdır. Kaza ardından araçların ikinci el fiyatlarında düşme meydana gelir.  Her ne kadar sorunsuz bir tamir işlemi yapılmış olsa da bu oluşur.

Bu durum değer kaybı olarak adlandırılmakta olup kusurlu tarafın sigorta şirketi tarafından az kusurlu/kusursuz tarafa ödenir. Aynı şekilde doğrudan ilgili kişiye dava açma yoluna da gidilebilir.

Değer kaybı Kaç Kere Alınır?

Araç değer kaybı tazminatı hakkında ne kadar alınabileceği, kişilerin aklına en çok gelen sorulardan bir tanesidir. Nitekim kazalar, her gün yaşanabilecek olaylar arasındadır. Bu bakımdan başvuru her kaza ardından gerçekleştirilebilir.

Ancak kişilerin gerekli şartları sağlıyor olması aranır. Dolayısıyla başvurmadan önce bunun incelenmesi, buna göre müracaat edilmesi gerekir. Uzman avukatlar ve hukuk büroları sayesinde size en iyi çözümleri, kısa süre zarfında elde edebilirsiniz.

Araç Değer Kaybında Sigorta Yanıt Vermezse Ne Yapılmalı?

Araç değer kaybı tazminatı için kusurlu tarafın sigorta firmasına, kusursuz/az kusurlu sürücü tarafından başvuru yapılır. Bunun için gerekli evrakların tümü eksizsiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Ancak bazı durumlarda kişiler sorun yaşandığını ya da cevap verilmesi gereken 15 günlük sürede yanıt alamadığını da belirtebilir.

Eğer böyle bir şey yaşanmışsa, ardından yine tüm belgeleri hazırladıktan sonra Sigorta Tahkim Komisyonuna da gidilebilir. Sürücü isterse mahkeme sürecine de gidebilir. Davalının yaşadığı yerdeki yetkili asliye hukuk mahkemesine gidilmekte olup dilekçe ve gerekli evraklarla başvuru yapılır. Söz konusu evraklar arasında şu gibi maddeler vardır;

 1. Zarar gören otomobile ait ruhsat fotokopisi
 2. Değer kaybına dair talep beyanı
 3. Otomobil sürücüsüne ait sürücü belgesinin fotokopisi
 4. Hasar ekspertiz raporu
 5. Kazaya ait hasar fotoğrafları
 6. Talep sahibine ilişkin banka hesap bilgisi ve kimlik numarası

Tüm belgeler tamamlandıktan sonra mahkemeye başvuru yapılır.

YARALANMALI KAZADA DEĞER KAYBI OLUR MU?
YARALANMALI KAZADA DEĞER KAYBI OLUR MU?

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı için hesaplamanın nasıl yapıldığı, sürücüler tarafından sorulan konuların başında gelir. Bu konuda sabit bir fiyat yer almamakta olup bazı etmenlere göre değerlendirme yapılır. Değer kaybı hesaplama,

 1. Otomobilin trafiğe çıkış tarihi,
 2. Aracın kilometresi,
 3. Otomobilin marka ve model bilgisi,
 4. Otomobil hasar geçmişi, niteliği,
 5. Aracın pazar değeri,
 6. Aracın üretildiği sene gibi maddelerin değerlendirilmesiyle gerçekleştirilir.

Bunlara ek olarak parça değiştirilip değiştirilmedi, boya durumu da ele alınır. Gerekli incelemeler ardından tazminat belli olur. Eğer alanında profesyonel hukuk büroları ve avukatlar ile çalışırsanız, bu süreci daha iyi tamamlamanız mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir