Değer Kaybı Tazminatı Nedir?
  • 10 Ağustos 2022
  • admin
  • 0

Tampon değer kaybına girer mi kaza yapan ve araçlarında hasar meydana gelen kişilerin araçlarındaki hasar tampon kısmında meydana geldiyse merak ettikleri konular arasında yer alır.  Anayasa Mahkemesi aracılığı ile 9 Ekim 2020 tarihinde verilen kararın sonrasında değer kaybı hesaplama formülünde değişikliklere gidildi. Yeni gelen kanun düzenlemesi ile beraber artık 160 bin km olarak belirlenen sınır kaldırıldı ve bunun yerine plastik tampon / parça onarımları, camlar, radyo / teypler, lastikler, hava yastıkları, jantlar, mekanik elektrikler, elektronikler ve döşeme alanında yer alan aksamlar gibi birçok parça değer kaybı olarak nitelendirilmeye başladı.

Anayasa Mahkemesi aracılığı ile belirlenen kararların hemen ardından meydana gelen araç hasarlarındaki değer kaybı hesaplamaları 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunlarının haksız fiillere karşı hüküm uygulaması ile öne çıkmaktadır. Oluşan kazaların sonrasında hukuki olarak meydana gelen durumlar karşısında sigorta şirketlerinde meydana gelen kaza sürecinin sonrasında araçlardaki değer kaybı hesaplamaları Türk Borçlar Kanunu ile beraber gerçek zararların tespit edilmesine uygun bir şekilde olması gerekir.

Hasar Farkı Nedir Nasıl Alınır
Hasar Farkı Nedir Nasıl Alınır

Olaya örnekle bakılacak olursa araçlar kazaya girmeden önce fiyatları 200 bin TL civarı olarak pazarda yer alırken eğer kaza ardından bu satış fiyatı 180 bin TL civarına kadar inebilir. Böylece bu durum karşısında piyasa rayicine uygun bir şekilde arada oluşan 20 bin TL değerindeki fark mağdur araç sahibine hasarlarını karşılaması için ödenir.

Araç Değer Kaybı

Araç değer kaybı genel olarak incelenecek olursa herhangi bir alanda araçlar kazaya karıştılarsa onarım görmek zorunda kalan araçların ikinci el araç piyasalarına göre fiyatlarında düşmeler meydana gelir. Herhangi kazaya karışmalarının sonrasında araçlarda hasar görmesinden dolayı onarımlar en iyi şekilde tamir edilmiş olsalar bile yine de değerleri düşer.

Araç değer kaybı gibi durumların meydana geldiği durumlarda göz önüne alınması gereken birçok farklı nokta yer alır. Bunlar daha çok hasarlı olan bölgelerin asla değişmemiş ya da onarım görmemiş olması anıdır. Bu konu detaylı olarak incelenecek olduğu zaman araçların daha önce farklı bir kaza sırasında işlem gören parçaları başka aynı kazada da işlem görmüş olsa bile değer kaybı alamaz. Fakat değişim gören parçalar olursa bunlar değer kaybı olarak nitelendirilir.

Araç Değer Kaybı Şartları

Araç değer kaybı şartları nelerdir, kimler araç değer kaybı ücreti alabilir gibi birçok soru araçları kazaya karışan kişilerin en çok araştırdıkları konular arasında gözlenmeye devam ediyor. Vatandaşların araç değer kaybı ücretlerini alabilmeleri için yerine getirmeleri gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar;

  1. Trafikte kullanımına devam edilen her bir aracın sigortalarının yer aldığı düşünülür ve kazaya karışan araçların sigortaları bulunmuyorsa karşıdaki araç sahiplerinin ödemeyi kendilerinin yapması talep edilir.
  2. Araç değer kaybı başvurusu yapmak isteyen kişilerin iki sene içerisinde başvurularını yerine getirmesi gerekir, aksi halde zaman aşımına maruz kalırlar. Bu süre içerisinde başvurular olmazsa da değer kaybı ücreti almak için haklar yok olur.
  3. Araçların değer kaybı ödemelerini rahat bir şekilde alabilmek için kaza meydana gelirken taraf olunması şarttır. Kazaya sebep olan kişinin ne kadar çok hasarı meydana gelirse gelsin yine de bu ödemeleri alamazlar.

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı başvurusu nasıl yapılır konusu da vatandaşların merak ettikleri konuların başında değer. Eğer araçlarda değer kaybı meydana geldiyse kişiler ödemeleri almak için başvuru yapması gerekir. Araçların değer kayıplarını alabilmesi için zorunlu olarak yer alan trafik sigortalarının bulunması şartı vardır. Eğer bunlar yer almıyorsa yönetmeliklere uygun olarak bulunmamalarından ötürü araçlarda oluşan değer kayıplarının karşılanması karşı taraftan talep edilmesi gerekir.

Sigorta şirketlerine karşı dava açmayı seçmek için araç değer kaybı başvurularını yerine getirecek kişilerin ekspertiz raporları ile sigorta tahkim komisyonlarına başvurularda bulunması gerekir.

Araçlarda değer kaybı başvurusu yapacaksanız eğer işlerinizin daha kolay ve hızlı meydana gelmesini istiyorsanız dilediğiniz an adresimizden yardım alabilirsiniz. Bu sayede araçlarda meydana gelen değerlendirmeler en ufak bir zarar etmeden hesaplanırken avukatlar sayesinde şeffaf bir şekilde tüm sürecin meydana gelmesine yardımcı olur. Ödemeler sadece kazazede olan kişilerin hesaplarına yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir