Değer Kaybı Nedir?
 • 30 Ekim 2022
 • admin
 • 0

Değer kaybı nasıl hesaplanır sorusu, pek çok insanın değer kaybı konusunda en çok araştırdıkları ve merak ettikleri konulardan birisidir. Günümüzde her gün pek çok trafik kazası meydana gelir. Bu kazaların ardından araçların kaza öncesi ve sonrası satış fiyatlarında değişim medyana gelir. Aradaki bu fark değer kaybı olarak belirtilir. Böylelikle de insanlar yaşadıkları kazaların ardından meydana gelen maddi hasarlarını bu ödemeler ile giderebilirler. Ancak bu konuda da bilinmesi gereken önemli bir detay bulunur. Kaza esnasında meydan gelen maddi hasarın belirlenmesinde çeşitli kriterler bulunur.

Meydana gelen kazaların ardından ne kadar değer kaybı alınacağını etkileyen pek çok farklı faktör bulunur. İnsanlar bu kapsamda araç değer kaybı hesaplama yaparak ne kadar ödeme alacakları konusunu merak ederler. Söz konusu olan hesaplamaların gerçekleştirilmesi adına tek bir formüle dayanmak mümkün değildir. Bu hesaplamalar esnasında çeşitli kriterlerin kesinlikle göz önünde bulundurulması gerekir. Belirtilen kriterler incelendiği zaman insanlar sorunsuz bir biçimde ne kadar değer kaybı alabileceklerini öğrenebilirler.

Değer kaybı, yapılan kazada genel anlamda her iki taraf için de verilir. Eğer her ki taraf da yapılan kazada %50 oranında kusurlu ise meydana gelen hasarın yarısı kadar bir ödeme gerçekleştirilir. Eğer insanlar bir kaza esnasında %100 kusurlu olurlar ise hiçbir şekilde değer kaybı alamamaları da tam olarak bu noktadan gelir.

Araç Değer Kaybı Hesaplama
Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç Değer Kaybı Hesaplama Kriterleri Nelerdir?

Değer kaybı hesaplamak konusunda en çok araştırılan detaylardan birisi de hangi kriterlerin etkili olduğu konusudur. Belirtilen hesaplamaların yapılması adına pek çok kriterin aynı anda göz önünde bulundurulması gerekir. Eğer bu kriterler doğru bir biçimde değerlendirilir ise insanlar tam olarak ne kadar değer kaybı almaları gerektiğini de anlama imkanını elde ederler. Bunun için dikkate alınması gerekli olan kriterler ise şu şekilde sıralanır;

 1. Arabaların marka ve modelleri
 2. Arabanın hangi tarihte trafiğe çıktığı
 3. Arabalar hakkında hasar geçmişi ve niteliği
 4. Oluşan değer kaybı için aracın hangi tarihte üretilmiş olduğu
 5. Arabanın değişen parçaları ve boya
 6. Kaza sırasında arabanın sahip olduğu kilometre ve hız

Yukarıda belirtilen kriterlerin dikkate alınması ile birlikte insanlar araçlarında meydana gelen değer kaybını net bir biçimde öğrenme imkanını elde ederler. Aynı zamanda değer kaybı hesaplamaları konusunda dikkat çeken önemli başlıklar da yer alır. Bahsi geçen başlıklar, 14 Mayıs 2015 tarihinde motorlu taşıtlar için yapılan düzenlemelerin ardından belirlenmiştir. Değer kaybı için belirlenen bu başlıklar ise şunlardır;

 1. Kaynak işlemlerinin bulunması
 2. Kaynak işlemlerinin düzenlenmesi
 3. İlk iki kısımda olmayan parçalar
 4. Uygun boyama işlemlerinin yapılması

Böylelikle de değer kaybının çok daha net ve sorunsuz bir biçimde hesaplanması sağlanır. Böylelikle de insanlar yaşadıkları kazaların ardından maddi hasarlarını ne kadar giderebileceklerini anlayabilirler.

Değer Kaybı Nedir?
Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Değer Kaybı Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnsanlar araç değer kaybı almak istedikleri zaman bunun için ne yapmaları gerektiğini de kesinlikle bilmelidirler. Böylelikle de herhangi bir sorun meydana gelmeden kazalar ardından değer kaybı alabilirler. Bunun için öncelikli olarak insanların değer kaybı için sunulan birtakım şartları sağlıyor olmaları gerekir. Araçlarda değer kaybı almak adına sağlanması gereken şartlar şunlardır;

 1. Araçların onarılmayacak hale gelmemiş olması
 2. Kazada %100 kusurlu olunmaması
 3. Aracın 10 yaşından küçük olması
 4. Aracın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 5. Kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 6. Farklı bir kaza sonucunda aracın parçalarının değişmemesi
 7. Kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Eğer bu şartlar sağlanıyor ise insanlar başvurularını tamamladıkları zaman sorun yaşamadan değer kaybı alabilirler. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus daha bulunur. Sadece değer kaybı şartları sağlanması ve belgelerin hazırlanması ardından bu ödemeleri almak yeterli değildir. Aynı zamanda insanların başvurularını geçerli süre içerisinde yapmaları da oldukça önemlidir. Bunun için belirlenen süre ise kazanın ardından 2 yıl içerisindedir. Eğer insanlar kaza yaptıkları tarihin ardından 2 yıl içerisinde değer kaybı için başvurularını yaparlarsa bu ödemeleri almak konusunda sorun yaşamazlar. Ancak 2 yıllık azami sürenin dolması ardından başvuru yapılması mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir