hasar farkı nedir
 • 22 Ağustos 2022
 • admin
 • 0

Değer Kaybı İçin Nasıl Başvuru Yapılır, kaza gerçekleştiren sürücüler tarafından sorulan konuların başında gelir. Bu bakımdan müracaat işlemleri farklı şekillerde gerçekleştirilebilir;

 1. Sigorta şirketi
 2. Kazada kusurlu olan aracın ruhsat sahibi
 3. Kasko
 4. Kazada kusurlu olan araç sürücüsü

Ancak bunlara başvurmadan önce konu hakkında bilmeniz gerekenler de vardır. Özellikle hangi şartların olduğu, Sigorta Tahkim Komisyonuna ne zaman gidilebileceği, davanın nerede açılacağı önemli maddelerdir. Zaman aşımı da başvurular esnasında önemlidir.

Ayrıca değer kaybı başvurusu nasıl yapılır uzman avukatlar ya da hukuk büroları ile gerçekleştirirse bu süreci daha iyi yönetmeniz de mümkündür.

Değer Kaybı Zaman Aşımı Ne Zaman?

Aracınızla kaza yapmışsanız, nasıl başvuracağınız öncesinde gerekli şartları sağlayıp sağlamadığınız ve zaman aşımının ne zaman olduğu bilinmelidir. Böylece daha iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Zaman aşımı kapsamında, 6098 sayılıBorçlar Kanununun 72. maddesi çerçevesinde, zarar gören kişi zararı, tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarih itibariyle iki yıl aşım vardır. Her durumda fiilin oluştuğu tarihten itibaren başlamak suretiyle, 10 sene geçmesiyle zaman aşımı gerçekleşir.

Dolayısıyla kaza yapmışsanız değer kaybı başvurusu nasıl yapılır kapsamında bunu bilmeniz ve aşım gerçekleşmeden başvuru yapmanız gerekir.

Değer Kaybı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?
Değer Kaybı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Değer Kaybı İçin Şartlar Neler?

Değer kaybı almak isteyen kişilerin, bir takım şartlara da haiz olması gerekir. Başvuran kişi ya az kusurlu olmalı ya da yüzde 100 kusursuz olmalıdır.

Otomobilin yaşının 10’dan düşük ve onarılamayacak biçimde hasara uğramaması da gerekir. Bunlara ek olarak şunların da bilinmesi gerekir;

 1. Araç tek değil iki araç ile gerçekleşmelidir.
 2. Aracın 165.000 kilometreden az kullanılması gerekir.
 3. Daha önce yaşanan bir kaza sebebiyle, parçalar onarılmamış olmalıdır.
 4. Bir kazanın olması, hasarın oluşması ve onarılması gerekir.
 5. Tampon ile giderilebilecek hafif göçük ve hafif çizik gibi durumlar olmamalıdır.

Dolayısıyla değer kaybı için nasıl başvuru yapılır diyenler bunları incelemeli, yerine getirdiğinden emin olmalıdır. Ayrıca kazadan hemen sonra gerekli tutanak da hazırlanmalıdır.

Değer Kaybı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Değer kaybı şartlarını yerine getiriyorsanız, değer kaybı nasıl alınır 2022 oldukça kolaydır. Bunun için kusurlu tarafın sigorta firmasına gerekli evraklar ile beraber gitmeniz yeterlidir;

 1. İlgili hasara dair fotoğraflar
 2. Anlaşmalı kaza tespit tutanağı
 3. Sigortalı araç sürücüsünün, sürücü belgesi fotokopisi
 4. Mağdura ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası / vergi numarası
 5. Değer kaybı talep edilen araca dair ekspertiz raporu
 6. Sigorta şirketine müracaat formu
 7. Sigortalı otomobilin ruhsat fotokopisi
 8. Zarar gören aracın ruhsat fotokopisi
 9. Mağdura ait banka hesabı bilgileri

Bunları hazırladıktan sonra başvuru yapılabilir. Değer kaybı nasıl alınır 2022 kapsamında firmanın 15 günde cevap vermesi ve ödeme gerçekleştirmesi gerekir. Eğer sorun yaşanırsa ardından Sigorta Tahkim Komisyonuna gidilir.

Ancak kusurlu kişinin trafik sigortası yoksa kendisi ödeme durumunda kalır. Bu noktada dava sürecine gidilebilir. Davalar kusurlu tarafın yaşadığı yerde mevcut asliye hukuk mahkemesinde, dilekçe ve gerekli evraklar ile beraber açılır. Söz konusu evraklardan bazıları şöyledir;

 1. Hasarı gösteren, her açıdan çekilmiş fotoğraflar
 2. Araç ruhsatı
 3. Otomobil ekspertiz raporu
 4. Hasar tespit tutanağı
 5. Kazanın gerçekleştiği an tutulan kaza tutanağı

Davada otomobilden yoksun kalma, ikame araç ve kazanç kaybı bedeli gibi talepler bulunabilir. Davalar, 9 ay ile 1,5 sene arasında devam etmektedir.  Eğer uzman bir hukuk bürosu ile çalışırsanız en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Başvuru Zaman Aşımı

Mapfre sigorta araç değer kaybı başvuru gibi detaylar bir hayli merak edilirken ne kadar sürede başvurular yapılmazsa zaman aşımı olur gibi birçok konu en çok araç sahipleri tarafından merak edilen konudur. Sizler için yukarıda hangi belgeler ile hangi şartların yerine getirilmesi durumunda başvurular hazırlandığını yazdık.

Fakat bir yandan da araç hasar kaydı gibi işlemlerin yapılabilmesi meydana gelen değer kayıplarının alınabilmesi için bireylerin gerekli zamanda başvuru yapması gerekir. İlk olarak ödemeler sigorta şirketleri tarafından ödenmesi için başvurulur.

Fakat bazı anlarda sigorta şirketleri tüm ödemeleri yapmazlarsa diye de bireylerin kendilerinden talep edilir. Bu ödemeler hala yapılmazsa bireylerin değer kaybı başvurusu için dava açması da gerekebilir. Dava açılırken bireylerin kaza meydana gelmesinin ardından en çok 2 yıllık süre verilir.

Eğer iki yıllık zaman dilimi içerisinde gerekli olan başvurular yapılmazsa da bireyler zaman aşımlarına uğrar ve her ne kadar ödeme almak için gerekli şartları yerine getirerek evrakları hazırlasalar bile yine de ret edilir. Bu yüzden de kendileri için tanımlanmış olan iki yıllık zaman dilim içerisinde bu başvuruların yapılması ardından da buna göre gerekli adımların yerine getirilmesi gerekir.

Aksi halde zaman aşımı olursa bireyle araçlarında oluşan değer kayıpları gibi ödemeleri alamazlar ve bu yüzden de maddi anlamda farklı hasarlar almaları gibi durumlar gözlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir