Araç Rayiç Bedeli Nedir? Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?
 • 20 Kasım 2022
 • admin
 • 0

Değer kaybı hangi yılları kapsıyor konusu muhakkak bu kapsamda en çok önem verilmesi gereken konulardan birisidir. Sizler de değer kaybı almayı düşündüğünüzde oldukça önem vermeniz gereken konulardan birisi süre aşımına uğramamaktır. Eğer süre aşımı meydana gelir ise bu ödemeleri alarak hasarlarınızı gidermeniz mümkün olmayacaktır.

Araçlarınız adına değer kaybı almak istediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken belirli hususlar bulunur. Eğer sizler bu hususlara dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşamadan değer kaybı alma hakkını elde etmiş olursunuz. Tabi bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de süre aşımına maruz kalmamaktır. Bu konuda önemle dikkat edilmesi gerekir.

Sizler de araç değer kaybı almak ve meydana gelen hasarınızı gidermek istiyorsanız eğer özellikle de belirli durumlara oldukça önem vermeniz gerekecektir. Öncelikli olarak kazayı yapmanızın ardından değer kaybı almak adına çok fazla beklemeniz gerekecektir. Çünkü belirli bir sürenin ardından diğer kaybı almanız süre aşımı nedeni ile mümkün olmayacaktır.

Araç değer kaybı almak ve hasarınızı gidermek istiyorsanız eğer 2 yıl sona ermeden başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekecektir. Bu kapsamda sizler de değer kaybı almak isteyen pek çok kişinin merak ettiği o soruyu merak edebilirsiniz. “Değer kaybı için 2 yıllık süre aşımı hangi tarihleri kapsar?” Bu konuda pek çok yanlış bulunmaktadır. Bu süre, değer kaybı yaşayan araç sahibinin meydana gelen hasarı öğrenmesi ile başlar. Bu sürenin ardından geçen 2 yıllık süreç içerisinde değer kaybı için başvurunun yapılması gerekir.

Ticari Gün Kaybı Nedir
Değer Kaybı Hangi Yılları Kapsıyor?

Değer Kaybı Hesaplama

Değer kaybı hesaplama konusu, bu ödemeleri alarak hasarlarını gidermek isteyen kişilerin en çok merak ettikleri detaylardan bir tanesidir. Sizler de değer kaybı almadan önce hesaplamaları en doğru biçimde yapmalısınız. Böylelikle de sonrasında meydana gelebilecek bir mağduriyetin önüne geçebilirsiniz.

Yapılan hesaplamalar esnasında dikkate alınan belirli hususlar bulunur. Sizler de bu hususları dikkate aldığınız zaman değer kaybı için nasıl hesaplama yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Araç değer kaybı hesaplama konusunda göz önünde bulundurulan faktörler ise genel anlamda şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Söz konusu kaza esnasında aracın sahip olduğu hız ve kilometre
 2. Hasar gören aracın değişen parçaları ve boya
 3. Meydana gelen kaza esnasındaki arabaların marka ve modelleri
 4. Değer kaybı meydana gelen aracın hangi tarihte üretilmiş olduğu
 5. Hasar gören aracın hangi tarihte trafiğe çıkmış olduğu
 6. Hasar gören aracın hasar geçmişi ve nitelikleri

Sizler de bu tür detayları göz önünde bulundurduğunuz zaman sorun yaşamadan değer kaybı için hesaplamalarınızı en kolay biçimde yapabilirsiniz. Bu hesaplamaları dikkatli bir biçimde yaptığınız zaman ise ilerleyen süreçlerde bu konu hakkında bir mağduriyet yaşamazsınız.

Değer Kaybı Başvurusu

Sizler de kolaylıkla değer kaybı başvurusu yaparak yaşanan kazaların ardından meydana gelen hasarınızı giderme imkanını elde edebilirsiniz. Elbette ki bu ödemeleri almak adına başvuru yapmak için belirli şartları sağlıyor olmanız gerekecektir. Eğer bu şartları sağlıyor olursanız sorun yaşamadan başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Değer kaybı başvuru şartları konusunda en ufak bir şartın bile eksik olmaması gerekir. Aksi halde bu durum değer kaybı almaya engel olacaktır. Bu kapsamda yerine getirilmesi gereken şartlar şöyledir;

 1. Arabanın onarılmayacak hale gelmemesi
 2. Oluşan kazada tamamıyla kusurlu olunmaması
 3. Kaza yapılan arabanın 10 yaşından küçük olması
 4. Arabanın km olarak 163.000 km’yi geçmemesi
 5. Meydana gelen kaza esnasında bir hasar olması ve onarılması
 6. Başka trafik kazası sonucunda aracın parçalarının değişmemesi
 7. Oluşan kazanın iki araç tarafından gerçekleştirilmiş olması

Değer Kaybı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Elbette ki değer kaybı başvurusu yaparken de belirli evrakları hazırlamanız gerekecektir. Değer kaybı başvuru evrakları oldukça önemli noktalardan birisidir. Ödemelerin alınması ve zararın karşılanması adına kesinlikle söz konusu olan evraklara önem verilmesi gerekir.

Değer kaybı almak istediğiniz zaman başvuru esnasında sizlerden bir takım belge ve evraklar istenecektir. Bu evraklar şöyledir;

 1. Kaza yapan arabanın ekspertiz raporu
 2. Kaza yapan arabanın ruhsatı
 3. Kazanın hemen ardından tutulan hasar tespit tutanağı
 4. Her yönden çekilen kaza fotoğrafları
 5. Kaza esnasına tutulmuş olan kaza tutanağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir