Değer Kaybı Zaman Aşımı Olur Mu?
  • 5 Kasım 2022
  • admin
  • 0

Değer kaybı başvurusu araç kazalarında maddi anlamda hasarların olduğu trafik kazaları anında araçlarda oluşan hasarların ve bu sürecin ardından araçlardaki kusur oranlarına göre karşı taraftan bu ödemelerin istenme sürecinde gereklidir.

%100 suçlu bulunduğum kazada değer kaybı alabilir miyim sorusu da birçok kişinin merak ettiği bir konudur. Fakat tamamen suçlu olunan durumlarda kişilerin araçlarında ne kadar değer kayıpları meydana gelirse gelsin yine de ödeme talep edemezler. Araç değer kaybı alınabilmesi için kişilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu yüzden de tamamen kusurlu olan vatandaşlar her ne kadar başvuru yapmak isteseler bile bu ödemeleri alamazlar.

%100 Suçlu Bulunduğum Kazada Değer Kaybı Alabilir Miyim?

Değer kaybı başvurusu maddi olarak kazaların ardından araçlarda oluşan hasar durumlarında yapılır. Karşı taraftan gerekli olan maddi ödemelerin alınabilmesi için başvuru yapılması gerekir. Araçlarda meydana gelen hasarların ne kadarsa tamamı talep edebilecek olduğu gibi bir yandan da araçlarda gerekli olan tamir işlemlerinin yapılabilmesi için de hasar kayıpları talep edilmesi gerekir.

Araçlar ne kadar süre tamirde kalırsa ve bu sürede araç sahipleri ihtiyaç durumlarından ötürü firmalardan araç kiralamak zorunda olursa ulaşım giderleri gibi durumların faturalandırmaları yapılarak da talep edilebilir. Meydana gelen hasarlı trafik kazaların hemen ardından kasko ya da sigorta şirketleri tarafından ödemelerin talep edilmesi söz konusu olur.

Araçlar her ne kadar trafik kazalarının ardından hasar kaybına uğrar ve satışa çıkarılırsa araçlarda oluşan hasar kayıpları da talep edilebilir. Tramer kayıtlarında araçlar kazalı olarak kabul edileceği için satış sırasında piyasadaki aynı model araçlara oranla daha düşük fiyatlar ile satış yapılır. Araçlarda meydana gelen hasarların ödemelerini almak için dava açılması da gerekebilir.

Değer Kaybı Zaman Aşımı Olur Mu?
%100 Suçlu Bulunduğum Kazada Değer Kaybı Alabilir Miyim?

Araç Değer Kaybı Başvurusu Nereye Yapılır?

Araç değer kaybı başvurusu nereye yapılır gibi birçok soru merak edilen konular arasında yer alır. Araç sahiplerinin  kazalar ardından yaşamış oldukları hasar ardından artık sıfır durumdan farklı konuma geçilir ve ikinci el statüsünde yer alacaklardır. Bu süreçlerde araçlarda gözlenen trafik kazalarındaki hasarların temin edilebilmesi için bireylerin araç değer kaybı başvurusu yapabilmek için kaskoya gidebilmesi gerekir.

Araç değer kaybı başvuruları daha çok kasko ya da sigorta şirketleri üzerinden meydana gelir. Fakat bu alanda meydana gelen hasarlar varsa sigorta şirketlerinin tamamı karşılamaz ve değer kayıpları ile pek ilgilenmez. Bu yüzden de trafik kazalarının hemen ardından araç değer kaybı davalarının açılması yapılabilecek en mantıklı adımlar arasında yerini alacaktır.

Davalar kasko üzerinden yapılabilecek olduğu gibi bir yandan da ödemeler sadece aracın kasko, sigorta, araç sürücüleri ya da ruhsat sahipleri farklı olursa ruhsat sahiplerine karşı açılması gerekir. Buna dikkat edilerek başvuruların yapılması da gerekir.

Değer Kaybı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Değer kaybı başvuruları nasıl yapılır ve başvuru sırasında ne gibi evraklar gereklidir konusu birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alır. Araçları kazaya karışmış olan bireyler kaza sırasında suçsuzsa bu süreçlerde başvurularını yapabilirler. Eğer kaza sırasında suçlu olan tarafsa bu ödemeleri almak için hakları yoktur. Araç değer kaybı ödemesi almak için yapılacak başvurular sırasında bazı belge ve evrakların gerekli olduğunu bilmek gerekir.

Araç değer kaybı başvuruları sırasında gerekli olan belgeler genel olarak incelenecek olduğu zaman;

  1. Sigorta poliçesi
  2. Araçlarda oluşan hasarlara ait net olan fotoğraflar
  3. Kaza sırasında tanık olan birileri varsa onların isim, adres ve iletişim bilgileri
  4. Tanıklık edecekleri oldukları konularda tanık listesi
  5. Araçlar kiralama yapılmışsa ya da ticari kayıplar ne kadarsa bunların faturalandırılması
  6. Kaza anına ait olan net fotoğraflar

Yukarıda yer alan evrakların sırası ile hazırlanması bireylerin kaza ardından ödemeleri daha rahat bir şekilde almalarına yardımcı olur. Her ne kadar bireyler ödemeleri almak için sigorta şirketleri ya da kasko şirketleri ile görüşmeyi seçseler bile bazı anlarda bu adresler ödeme yapmazlar. Bu yüzden de bireylerin aracın ruhsatı kime aitse o kişiye karşı araçlarda oluşan değer kaybı açması daha doğru olacaktır. Bu sayede gerekli olan ödemeleri almak daha kolay ve pratik olarak öne çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir